Dariusz Dziekanowski

Dariusz Dziekanowski – urodzony 30 września 1962 roku w Warszawie. Napastnik, w latach 80. był prawdziwym idolem trybun Stadionu Wojska Polskiego.

W barwach Legii popularny „Dziekan” występował w latach 1985-1989 oraz jesienią 1993 roku – w sumie rozegrał 134 mecze i zdobył 59 bramki. W reprezentacji Polski zaliczył 63 gry, w których 20 razy pokonywał bramkarzy rywali. Uczestnik finałów mistrzostw świata w Meksyku (1986).

W koszulce z „eLką” na piersi zdobył mistrzostwo Polski w 1994 roku, choć zagrał w zaledwie sześciu spotkaniach. Dwukrotnie (1989, 1994) zdobywał także Puchar Polski. Jeden z największych talentów w historii polskiej piłki. Na boisku imponował techniką oraz łatwością zdobywania bramek. Już w debiucie strzelił dla Legii decydującego gola w spotkaniu z Bałtykiem Gdynia, wsławił się także zdobyciem trzech bramek w przeciągu czterech minut podczas meczu z Olimpią Poznań. To dla „Dziekana” fani z Ł3 przychodzili na mecze.

W 1989 roku opuścił Warszawę i za 560 tysięcy funtów trafił do Celticu Glasgow. Tam od razu zdobył serca fanów i został wybrany najlepszym piłkarzem szkockiej ligi. Warto wspomnieć,że były to czasy,gdy w Polsce nie działał żaden legalny bukmacher a jedyną możliwością typowania meczów była kolektura Totolotka. Po trzech sezonach spędzonych w Celticu i rocznym pobycie w angielskim Bristol City, powrócił do Legii. W zespole Janusza Wójcika spędził pół roku, aby wyjechać do Niemiec.

Poza boiskiem wyróżniał się inteligencją, co czyniło go bohaterem wielu artykułów prasowych i programów telewizyjnych. Jego wypowiedź o różnicach pomiędzy warszawskim i łódzkim powietrzem będzie wspominana jeszcze przez wiele pokoleń kibiców. W 1985 roku Widzew Łódź zapłacił Gwardii Warszawa za jego kartę zawodniczą aż 21 milionów złotych, co było pierwszym w Polsce transferem z zaangażowaniem tak znaczących środków finansowych.

Comments are closed.