Kuba Błaszczykowski

Historia polskiej piłki nożnej obfituje w wiele wyśmienitych nazwisk, które przez wiele lat stanowiły o wartości i sile reprezentacji.

Poczynając od słynnej drużyny Kazimierza Górskiego, poprzez złote lata Zbigniewa Bońka, aż po współczesne czasy Adama Nawałki każda z tych dekad posiada swoich bohaterów, którzy zasługują na szczególną uwagę. Gwiazdy polskiej piłki nożnej to nie tylko Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato, Paweł Janas czy Robert Lewandowski, ale także szereg innych piłkarzy, którzy już na stałe wpisali się w historię polskiego futbolu. Jednym z takich bohaterów jest Kuba Błaszczykowski, który przeszedł długą i wyboistą drogę, aby osiągnąć swój sukces.

Pierwsze kroki stawiane w sporcie

Kuba Błaszczykowski urodził się 14 grudnia 1985 roku w Truskolaskach – niewielkiej wsi położonej niedaleko Częstochowy. Swoją piłkarską przygodę rozpoczął bardzo wcześnie, gdyż już jako siedmiolatek razem ze swoim starszym bratem podjął treningi w klubie Raków Częstochowa. Wielka pasja małego Kuby wymagała od niego sporego poświęcenia i dużej wytrwałości – każdego dnia pokonywał autobusem 25-kilometrową trasę pomiędzy domem rodzinnym a klubem.

To go jednak nie zniechęciło i szybko okazało się, iż młody piłkarz posiada naprawdę duży talent i niemałą dozę samodyscypliny. Samozaparcie i siła przetrwania dala o sobie znać w najbardziej tragicznym momencie życia młodego piłkarza. Jedenastoletni chłopak widział moment, w którym ojciec zabija matkę. W tym momencie dla niego skończyło się dzieciństwo, a świat nabrał zupełnie innych barw. Po latach sam przyznał, iż niewiele dzieliło go od całkowitego załamania. Odnalazł jednak w sobie wystarczającą siłę i całe swoje życie poświęcił piłce nożnej.

Kariera klubowa

Kuba Błaszczykowski pierwsze zawodowe kroki w karierze piłkarskiej stawiał w częstochowskim klubie Raków, w którym spędził osiem lat swojego piłkarskiego życia. W 2002 roku występował w szkółce piłkarskiej Górnika Zabrze, jednak rok później powrócił do Częstochowy, gdzie rozpoczął grę w IV-ligowym klubie KS Częstochowa. Spędził w nim niemal dwa lata, zdobywając doświadczenie i piłkarskie szlify. W tym czasie piłkarzem interesowało się kilka poważnych klubów (między innymi Lech Poznań), jednak żadnej transakcji nie udało się doprowadzić do końca. Dopiero w lutym 2005 roku piłkarz podpisał kontrakt z Wisłą Kraków, z którą zdobył mistrzostwo kraju i tytuł najlepszego piłkarza Małopolski.

Dobra gra w krakowskim klubie otworzyła mu drogę do dalszej kariery. W 2007 roku Kuba Błaszczykowski podpisał kontrakt z Borussią Dortmund, gdzie spędził osiem wspaniałych lat. W sezonie 2010/2011 oraz 2011/2012 zdobył z niemieckim klubem tytuł mistrza Bundesligi. Podczas całej kariery w Borussii Kuba Błaszczykowski rozegrał 253 mecze, zdobył 32 gole i zaliczył 52 asysty. Takie wyniki dały mu szacunek i uwielbienie niemieckich kibiców. A mimo to przyszedł czas rozstania. W 2015 roku piłkarz został wypożyczony do włoskiego klubu Fiorentina, gdzie z powodu kontuzji rozegrał zaledwie 20 spotkań. Po rocznym wypożyczeniu wprawdzie powrócił do Borussii Dortmund, jednak nie znalazł uznania w oczach trenera i był zmuszony do poszukania nowego pracodawcy. W ten sposób Kuba Błaszczykowski znalazł się w VfL Wolfsburg, którego zawodnikiem jest do dnia dzisiejszego.

Kariera reprezentacyjna

Kuba Błaszczykowski rozpoczął karierę reprezentacyjną w drużynie do lat 19. 30 marca 2004 roku rozegrał swój pierwszy mecz w barwach narodowych, a po meczach eliminacyjnych do Mistrzostw Europy U- 19 został powołany do kadry turniejowej. Kolejne piłkarskie szlify zdobywał w reprezentacji do lat 21 – początkowo pod wodzą Władysława Żmudy, a następnie Andrzeja Zamilskiego. Pierwsze spotkanie w seniorskiej kadrze reprezentacji Polski Kuba Błaszczykowski rozegrał w grudniu 2005 roku – wtedy jeszcze jako reprezentant kadry B. Jednak na oficjalny awans do kadry A nie trzeba było długo czekać. Swój pierwszy mecz na najwyższym poziomie reprezentacyjnym piłkarz rozegrał w 2006 roku. Od tego momentu droga do kariery stała otworem.

Jednak Kuba Błaszczykowski miał pecha – z powodu kontuzji nie mógł zostać powołany na turniej Mistrzostw Świata w 2006 roku oraz na Euro w 2008 roku. Dopiero Mistrzostwa Europy 2012 (rozgrywane w naszym kraju) odbyły się z pełnym udziałem Kuby Błaszczykowskiego, który w tym czasie dzierżył opaskę kapitana. W 2013 roku piłkarz rozegrał 60 spotkanie w barwach reprezentacyjnych, co dało mu przepustkę do Klubu Wybitnego Reprezentanta.

Późniejsze kontuzje i związane z tym przerwy w grze wykluczyły Błaszczykowskiego z kadry i sprawiły, iż stracił opaskę kapitana na rzecz Roberta Lewandowskiego. Jednak niepowodzenia nie załamały zawodnika, który w 2016 roku został ponownie powołany do reprezentacji i pojechał na mistrzostwa Europy rozgrywane we Francji. Kuba Błaszczykowski rozegrał wszystkie mecze turniejowe i został uznany za jednego z najbardziej wartościowych zawodników mistrzostw.

Kuba Błaszczykowski to jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Jego ogromną zaletą jest nie tylko wielki talent i niebanalne umiejętności, ale także upór i determinacja w dążeniu do celu. To jedna z najjaśniej świecących gwiazd polskiej piłki i pozostaje mieć nadzieję, iż jeszcze przez długie lata będziemy go oglądać z orzełkiem na piersi.

Źródło:
http://kubablaszczykowski.pl/pl/zyciorys

Kuba Błaszczykowski piłkarską przygodę zaczął bardzo wcześnie. Miał niewiele ponad 7 lat, gdy wraz ze starszym bratem Dawidem rozpoczął treningi w Rakowie Częstochowa.

Już wtedy musiał wykazać się wielką wytrwałością – dzień w dzień podążał na przystanek PKS w rodzinnych Truskolasach, by następnie pokonywać 25-kilometrową odległość do siedziby klubu. Po kilkunastu latach przyzna, że nawet takie niuanse miały ogromny wpływ na jego piłkarską drogę. – Mieszkając za miastem już w tak młodym wieku musieliśmy pokonywać wiele przeszkód, by spełniać swoje marzenia. I choć mieliśmy trudniej, nie poddawaliśmy się. To uczyło wielkiej cierpliwości i konsekwencji w działaniu – podkreślał w jednym z wywiadów. Warto wspomnieć,że były to czasy,gdy w Polsce nie działały legalni bukmacherzy a jedyną możliwością typowania meczów była kolektura Totka.

Po ośmiu latach zbierania piłkarskich szlifów w Częstochowie trafił do Górnika Zabrze. Epizod w szkółce tego klubu nie trwał jednak zbyt długo – kilka miesięcy później wrócił w rodzinne strony i zakotwiczył w IV-ligowym KS Częstochowa. Co ciekawe, swoją pierwszą bramkę w barwach tego klubu zdobył w konfrontacji z… Górnikiem Zabrze. Znakomite występy na czwartym poziomie rozgrywek otworzyły mu szansę na testy w zespołach z najwyższej klasie rozgrywkowej. Sprawdzał go m.in. austriacki Tirol Innsbruck, GKS Bełchatów oraz Lech Poznań. Przez chwilę wydawało się, że to właśnie „Kolejorz” będzie jego nowym rozdziałem w piłkarskiej karierze. Ostatecznie jednak poznański klub nie docenił umiejętności 19-latka i już niedługo bardzo tego żałował.

Comments are closed.