Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce – opinie

Z dniem 1 kwietnia 2017 roku weszła w życie nowa ustawa hazardowa, według której każdy gracz biorący udział w internetowych zakładach sportowych może korzystać jedynie z usług tych firm bukmacherskich, które posiadają odpowiednią zgodę Ministerstwa Finansów.

W praktyce oznacza to, iż legalni bukmacherzy muszą spełnić dwa podstawowe warunki – posiadać siedzibę firmy na terenie Polski oraz odprowadzać należne podatki do polskich instytucji finansowych. Głównym celem ustawy było ograniczenie liczby nielegalnych zakładów internetowych i umożliwienie działań tym firmom, które spełnią wymagane prawem warunki. Konsekwencją tej ustawy jest ograniczenie listy legalnych bukmacherów do siedmiu firm (na chwilę obecną), które oferują zakłady wzajemne zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.

Legalni bukmacherzy w Polsce
Obecnie w Polsce funkcjonuje siedem legalnych firm bukmacherskich, które spełniły wszystkie warunki zapisane w ustawie hazardowej. Są to E-toto, ForBet, Fortuna, Lv Bet, Milenium, STS i Totolotek.

1. E-toto

 

E-toto to jeden z najmniejszych zakładów bukmacherskich funkcjonujących w Polsce, który jednak – według zapowiedzi twórców –
ma bardzo ambitne plany rozwoju. Obecnie firma dysponuje 30 stacjonarnymi punktami przyjmowania zakładów oraz stroną internetową, na której gracze mogą dokonywać zakładów na wyniki wydarzeń sportowych, społecznych i politycznych. Według opinii ekspertów i graczy E-toto posiada kilka zalet – przede wszystkim atrakcyjny pakiet bonusowy (do 500 zł na start), przyjazny wygląd strony internetowej oraz porównywarkę kursów. Nie jest też pozbawiony wad, a do największych należy zaliczyć brak zakładów live, brak chatu na żywo (jedynie kontakt telefoniczny i mailowy) oraz zbyt mała ilość metod płatności. To wszystko sprawia, iż serwis nie jest polecany do regularnej gry, a jedynie do okazjonalnych zakładów.

2. forBET


ForBet to bukmacher, który rozpoczął swoją działalność w Polsce w maju 2016 roku i skupił się jedynie na zakładach internetowych. Jego największą zaletą jest doskonała oferta dla graczy, która sprawia, iż wygrane u tego bukmachera są zawsze wyższe niż u konkurencji. Flagową propozycją ForBetu jest bonus 100% do 650 zł (dostępny od razu po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i złożeniu pierwszego depozytu) oraz powiększenie zwycięskich kuponów o 6%. Na uwagę zasługuje także fakt, iż ForBet posiada szeroką ofertę na zakłady akumulowane, co sprawia, iż każdy gracz znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – bez względu na to, czy gra na niskich czy wysokich i ryzykownych stawkach. Do pozostałych zalet tego bukmachera należy zaliczyć przejrzystą i funkcjonalną stronę internetową, doskonały kontakt (włącznie z chatem na żywo) oraz umożliwienie zakładów live. Największą wadą serwisu jest zbyt mała ilość metod płatności, co dla niektórych graczy może być sporą przeszkodą.

3. Fortuna


Fortuna to jedna z największych i najbardziej znanych firm bukmacherskich funkcjonujących na terenie Polski – jako pierwsza zaproponowała graczom możliwość zawierania zakładów przez Internet i na żywo. Do jej największych plusów należy zaliczyć funkcjonalność strony internetowej (dostosowanej do smartfonów), bogate i różnorodne listy zakładów (zarówno sportowych, jak i pozasportowych), wysoki bonus startowy (do 400 zł), funkcjonowanie strefy typerów (w której można znaleźć podpowiedzi, stawki i popularne kursy), działalność Klub Plusu (jego członkowie biorą udział w konkursie na Mistrza Typerów) oraz multiview (który umożliwia umieszczenie w okienku kilku wydarzeń). Największe wady Fortuny to ograniczony kontakt (jedynie przez formularz kontaktowy), niewystarczająca ilość metod płatności oraz zbyt mała liczba transmisji na żywo.

4. Lv Bet


LvBet pojawił się w Polsce w czerwcu 2016 roku i od samego początku działalności prezentuje wysoką jakość. Posiada stosunkowo niewielką ilość punktów stacjonarnych, co pozwala mu na rozbudowywanie oferty przeznaczonej dla graczy internetowych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim funkcjonalność strony internetowej, która umożliwia szybkie znalezienie interesujących sportów i zakładów. Do niewątpliwych zalet LvBet należą atrakcyjne bonusy, wysokie kursy i rzadkie limity na zakłady, promocje i punkty lojalnościowe. Poza tym to jedyny legalny bukmacher posiadający ofertę bez depozytu – wystarczy posiadać kartę jednego z klubów, którego sponsoruje LvBet. Dodatkowo bukmacher ten może pochwalić się wysoką jakością obsługi klienta, wieloma metodami płatnościami, dobrze zorganizowanymi zakładami na żywo oraz funkcjonalnym kalendarzem wydarzeń. I chociaż LvBet nie posiada aplikacji mobilnej, to i tak jest uważany za najlepszy zakład bukmacherski funkcjonujący w Polsce.

5. Milenium


Milenium uchodzi za jeden z najsłabszych zakładów bukmacherskich, który – jeżeli chce dogonić konkurencję – musi sporo popracować nad ofertą. Wprawdzie oferta bonusowa jest dość przyzwoita (i nie odbiega za bardzo od konkurencji), to razi umieszczanie na stronie internetowej promocji dotyczących punktów stacjonarnych. Także sama witryna internetowa wymaga dopracowania – jest mało funkcjonalna, a pojawianie się niepotrzebnych elementów wywołuje poczucie chaosu. Strefa z zakładami na żywo oraz obsługa klientów funkcjonuje na dość przyzwoitym poziomie, ale brakuje większej ilości metod płatności oraz bardziej zróżnicowanej oferty dla graczy internetowych.

6.STS


STS to największy działający w Polsce zakład bukmacherski – jego udział w runku wynosi aż 48 %. Jego największą zaletą jest niezwykle bogata oferta – można tu obstawić niemal wszystko (od mało znanych dyscyplin sportowych aż po wyniki Tańca z Gwiazdami). Równie dużym plusem są zakłady live, które nie tylko umożliwiają typowanie wyników, ale także oglądanie na żywo wybranych wydarzeń. Niczego nie można też zarzucić obsłudze klienta oraz metodom płatności – obie te funkcjonalności są na bardzo wysokim poziomie. A mimo to STS nie jest na pierwszych miejscach w pojawiających się rankingach. Dlaczego? Otóż STS to zakład bukmacherski, który oferuje niskie bonusy i kursy, co sprawia, iż perspektywa wygranej wygląda dużo gorzej niż u konkurencji.

7. Totolotek


Totolotek uchodzi za jednego z najciekawszych zakładów bukmacherskich, który swoją ofertą może przyciągnąć szerokie grono graczy internetowych. Jego podstawową zaletą jest ciekawa oferta dla graczy – wysokie kursy, ciekawe bonusy, kumulacje oraz programy lojalnościowe. Na dobrym poziomie jest obsługa klientów oraz zakłady na żywo. Natomiast to, nad czym Totolotek powinien popracować, to strona internetowa (jest mało przejrzysta) oraz zwiększenie ilości dostępnych metod płatności.

Każdy z funkcjonujących w Polsce zakładów bukmacherskich ma swoje wady i zalety. Trudno zatem odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest najlepszy – wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań graczy. Dlatego wielu ekspertów podkreśla, iż warto przetestować legalnych bukmacherów i wybrać ten najbardziej odpowiedni.

Dlaczego warto wybrać grę u legalnych bukmacherów

Wprawdzie legalni bukmacherzy pobierają 12% podatku od stawki zakładu (co powoduje mniejsze wygrane niż u bukmacherów działających nielegalnie), to jednak warto wybrać grę w legalnie działających firmach. Dlaczego? Otóż pierwszy powód jest oczywisty – obstawianie zakładów u nielegalnych bukmacherów grozi karą finansową.

Przede wszystkim traci się całą wygraną (a tym samym wszystkie zainwestowane w zakład środki), a poza tym można otrzymać karę grzywny w wysokości 120 stawek dziennych (co przekracza 700 tysięcy złotych). Zatem ryzyko finansowe jest tak duże, iż granie u nielegalnych bukmacherów staje się zupełnie nieopłacalne. Poza tym należy pamiętać o tym, iż legalni bukmacherzy to firmy wspierające polski sport – wielu z nich sponsoruje drużyny oraz wydarzenia sportowe oraz w znaczący sposób przyczynia się do finansowania pewnych dyscyplin, zawodników bądź imprez. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie gracze, którzy wybierają zakłady u legalnych bukmacherów.

Wprawdzie nowa ustawa wzbudza wiele kontrowersji i zyskuje niemałą ilość przeciwników, to jednak posiada kilka podstawowych zalet – przede wszystkim systematyzuje rynek i eliminuje szarą strefę. Dodatkowo wprowadza całkowitą jasność – każdy gracz internetowy może sprawdzić aktualną listę legalnych bukmacherów i korzystać z ich usług bez obaw i niepewności co do legalności własnych działań.

Comments are closed.