Piłkarz Wisły Kraków Łukasz Burliga przyłapany na obstawianiu zakładów bukmacherskich

Skandal w ekstraklasie. Piłkarz Wisły Kraków został przyłapany na obstawianiu w punkcie bukmacherskim.

Łukasz Burliga stoi w kącie niewielkiego zakładu bukmacherskiego, przodem do ściany. Przegląda ofertę, coś notuje. W końcu podchodzi do kasy, po chwili wyciąga portfel – zachowanie piłkarza Wisły Kraków w piątkowe popołudnie nagrał telefonem komórkowym nasz czytelnik.

Zakłady bukmacherskie zakazane dla piłkarzy?

Przesłał je do redakcji. – Zrobiłem tak, bo jestem kibicem Wisły. Człowiek ściska kciuki za zawodników, denerwuje się, gdy przegrywają 0:5 z Legią czy 0:3 z Lechem. A potem widzi piłkarza u bukmachera. Skąd mam wiedzieć, czy on nie obstawia meczów Wisły? – mówi.

Tego nie wiemy, byłby to najpoważniejszy z zarzutów, ale już sama obecność piłkarza ekstraklasy w punkcie legalni bukmacherzy budzi wątpliwości. Tym bardziej że – jak twierdzi nasz czytelnik – piłkarz Wisły obstawiał między innymi mecz Widzewa z Jagiellonią.

– Z tego, co zdołałem zauważyć, postawił, że w spotkaniu tym padnie mniej niż 2,5 bramki. Trafił, bo był remis 1:1. Obstawiał też jakiś mecz mistrzostw świata w hokeju na lodzie – opowiada czytelnik. Nie chce ujawniać nazwiska. – Kraków to duże miasto, ale wieści szybko się rozchodzą – argumentuje.

 źródło: fakt.pl

W niedzielę rozmawialiśmy na ten temat z piłkarzem. – Co robił pan u bukmachera? – Nie chcę tego komentować.

  • Gdy dowiedział się Pan o tym, że Łukasz Burliga grał u bukmacherów, pomyślał Pan sobie, że jeszcze tylko tego brakowało przy obecnych problemach Wisły?

Jacek Bednarz – Na pewno nie był to w związku z tą sytuacją miły weekend. Nie ma co kryć, że Łukasz zachował się bezmyślnie. Efekt jest taki, że zamiast koncentrować się na niezwykle ważnym dla nas meczu z Ruchem Chorzów, musieliśmy zajmować się tą sprawą.

  • Co spotka Łukasza Burligę za ten czyn?

Jacek Bednarz – Na razie nie chciałbym spekulować. Ponieważ drużyna przebywała na zgrupowaniu przedmeczowym, Łukasz zostanie poproszony o złożenie szczegółowych wyjaśnień we wtorek. Wtedy też podejmiemy decyzję, jak zakończyć całą sprawę.

  • A jest co wyjaśniać?

Jacek Bednarz – Na filmie, który zamieścił na swojej stronie internetowej „Przegląd Sportowy” wyraźnie widać, że Burliga był w punkcie bukmacherskim i obstawiał zakłady. Sprawa wbrew pozorom wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje. Owszem, na filmie widać, że Łukasz był w punkcie bukmacherskim, widać też, że dokonywał transakcji przy okienku. To nie są jednak czyny, które byłyby zabronione. Nie wiemy, jakiej transakcji dokonywał Łukasz, dlatego musieliśmy wszcząć postępowanie dyscyplinarne, bo zachodzi podejrzenie, że złamał regulamin. Pamiętajmy jednak, że regulamin jest jasny: piłkarz nie może obstawiać wyników polskich drużyn w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych. Nie ma natomiast takich przepisów, które zabraniałyby mu obstawić wynik na przykład meczu Federera (słynnego szwajcarskiego tenisisty – przyp.). Zapytamy oczywiście Łukasza, co obstawiał.

  • Nie uważa Pan, że w przepisach w takim razie jest błąd? Może piłkarze powinni mieć bezwzględny zakaz obstawiania zakładów sportowych, żeby uniknąć dwuznacznych sytuacji?

Jacek Bednarz – Teraz każdy z nich, przyłapany na obecności w punkcie bukmacherskim, może powiedzieć, że nie obstawiał meczów polskich drużyn. Być może rzeczywiście powinien być bezwzględny zakaz, ale to już pytanie nie do mnie, bo nie ja jestem autorem przepisów i regulacji prawnych.

  • A piłkarze Wisły mają wpisane do kontraktów zakazy gry u bukmacherów?

Jacek Bednarz – Podpisując kontrakt z Wisłą, każdy piłkarz ma świadomość, że musi przestrzegać przepisów i regulaminów. Również w tym zakresie. Problemy Łukasza Burligi z hazardem nie są niczym nowym. Mówił o tym otwarcie już wiele razy, choć podkreślał, że ten etap życia ma już za sobą. Jak widać, chyba nie do końca. Powiedzmy sobie szczerze, uzależnienie od hazardu jest poważną chorobą. Nie chcę stawiać w tym miejscu diagnozy w stosunku do Łukasza, ale skoro grał u bukmachera, to możemy podejrzewać, że jednak nie do końca uporał się z tym problemem. Poczekajmy jednak na wyjaśnienia piłkarza.

źródło: GazetaKrakowska.pl

Comments are closed.