Łukasz Burliga

Legalni bukmacherzy dla każdego?

Skandal w ekstraklasie. Piłkarz Wisły Kraków został przyłapany na obstawianiu w punkcie bukmacherskim.

Łukasz Burliga stoi w kącie niewielkiego zakładu bukmacherskiego, przodem do ściany. Przegląda ofertę, coś notuje. W końcu podchodzi do kasy, po chwili wyciąga portfel – zachowanie piłkarza Wisły Kraków w piątkowe popołudnie nagrał telefonem komórkowym czytelnik Przeglądu Sportowego.

Były niemiecki piłkarz polskiego pochodzenia, Thomas Cichon został skazany przez sąd na karę więzienia za postawienie pieniędzy na porażkę drużyny, w której występował. Teraz mówi o „zasłonie milczenia”. Zdaniem byłego zawodnika m.in. 1.FC Koeln, Rot-Weis Oberhausen, Panioniosu Ateny i VfL Osnabrueck nawet 75 proc. piłkarzy grających w Niemczech może być klientami bukmacherów.

Cichon wie, o czym mówi. W przeszłości obstawiał wyniki spotkań piłkarskich, w tym meczów swojego zespołu.

Łukasz Burliga przeszedł terapię w ośrodku leczącym od uzależnień i teraz chce już skupić się tylko na grze w piłkę.

Mam nadzieję, że dzięki tej terapii zamknę pewien rozdział w moim życiu. Chciałbym, żeby temat hazardu raz na zawsze się skończył i żeby ludzie już nie pytali mnie o to, a rozmawiali o mojej grze w piłkę – powiedział Łukasz Burliga, który po zakończeniu sezonu, zamiast na urlop, udał się do zamkniętego ośrodka, aby poddać się terapii zwalczającej uzależnienie od hazardu.

Niemoralna gra Łukasza Burligi

Mocna kuracja
– Poszedłem do kasyna i spodobało mi się. Nie ma co zwalać winy na innych, że mnie ktoś wciągnął. Trochę to trwało, ale mam nadzieję, że to zamknięta sprawa. Dokonałem zapisów notarialnych i już nie chodzę do kasyna. Spłacam długi. Korzystam z pomocy psychologa. Wierzę, że się z tym uporałem na zawsze – mówił kilka miesięcy temu, ale – jak się okazało – pokonanie nałogu nie jest łatwe. Wiosną jeden z naszych czytelników nagrał filmik z wizyty Burligi w zakładzie bukmacherskim.

 

Sprawa była oczywista, zawodnik przyznał się do obstawiania zakładów sportowych, choć do dzisiaj oficjalnie nie ustalono, czy typował wyniki meczów piłkarskich. Wisła ukarała piłkarza dwuletnią dyskwalifikacją, ale zawiesiła wykonanie tej kary. Postanowiono także (po konsultacjach z psychologiem), że Burliga uda się na terapię w ośrodku zamkniętym.

 

Miała ona trwać sześć tygodni, ale już po trzech zawodnik dołączył do drużyny, która przygotowuje się do sezonu. – Po tej terapii czuję się bardzo dobrze, na pewno spokojniejszy. W trzy tygodnie zrobiliśmy bardzo dużo, ale to jeszcze nie koniec. Ten ośrodek ma swoją filię w okolicach Krakowa i będę tam raz w tygodniu uczęszczał na spotkania – zapewnił Burliga.

– Terapia miała przede wszystkim charakter grupowy, były specjalne warsztaty dla uzależnionych od hazardu, ale też spotkania indywidualne z terapuetą. Byliśmy całkowicie odcięci od świata, z telefonu można było skorzystać tylko raz w tygodniu, aby skontaktować się z rodziną. Było to trochę uciążliwe, ale żeby terapia przyniosła pozytywne skutki, takie odcięcie się od świata zewnętrznego jest po prostu konieczne. Dzień mieliśmy wypełniony zajęciami. Jedyne rozrywki to wieczorna siatkówka lub książka – ujawnia piłkarz.

Burliga dołączył do drużyny w poniedziałek, a we wtorek już zagrał w sparingu z MKF Ružomberok, w którym pokazał się z bardzo dobrej strony. – Przed wyjazdem do ośrodka dostałem wskazówki od trenera Marcina Broniszewskiego, jak o siebie zadbać, kilka razy miałem okazję pobiegać, wieczorami można było pograć w siatkówkę, poćwiczyć pompki albo brzuszki, wielkich zaległości więc nie ma ma – twierdzi.

 

Co na to PZPN?
Dla Burligi sprawa wizyty w zakładzie bukmacherskim nie została jeszcze formalnie zakończona. Komisja Dyscyplinarna PZPN zamierza zająć się wykroczeniem piłkarza i być może wymierzy mu karę dotkliwszą niż zrobiła to Wisła, zwłaszcza gdyby udowodniono, że zawodnik obstawiał mecze naszej ekstraklasy, a istnieją mocne przesłanki, że tak właśnie było. – Nie mam obaw, bo o wszystkim powiedziałem już prezesowi Bednarzowi, zostałem ukarany, podjąłem leczenie i myślę, że nie ma podstaw, żeby karać mnie dodatkowo – stwierdził. – Teraz chcę już skupić się na piłce. Cieszy mnie każdy trening, każdy gol strzelony w sparingu. Chcę się jak najlepiej przygotować do sezonu – deklaruje piłkarz.

źródło: http://www.przegladsportowy.pl/pilka-nozna/lotto-ekstraklasa,lukasz-burliga-obstawial-u-bukmachera,artykul,468351,1,727.html

Comments are closed.