Łukasz Piszczek

Pewny punkt polskiej reprezentacji

Wymieniając największe współczesne gwiazdy polskiej piłki, z pewnością trzeba wspomnieć o Łukaszu Piszczku.
Jest on zawodnikiem niemieckiego klubu Borussia Dortmund i obrońcą polskiej reprezentacji. Jego kariera jest przykładem na to, że prawdziwy talent może zaprowadzić na szczyt, niezależnie od pochodzenia.

Pierwsze kroki na boisku

Łukasz Piszczek urodził się 3 czerwca 1985 roku w Czechowicach- Dziedzicach. Jednak jego rodzinna miejscowość to Goczałkowice Zdrój- to tam dorastał i stawiał pierwsze kroki jako sportowiec.
Miłością do piłki nożnej „zaraził” go ojciec, który był trenerem piłkarskim. Tata Łukasza mówi w wywiadach, że zabierał syna na treningi, kiedy chłopiec nie miał jeszcze skończonych pięciu lat!
Łukasz już w wieku 9 lat ujawnił swój talent do piłki nożnej- podczas gry wyróżniał się wśród rówieśników szybkością i zwinnością, dzięki czemu został zauważony przez miejscowych działaczy piłkarskich.

Droga do kariery

 

Pierwszym klubem Łukasza Piszczka był LKS Goczałkowice-Zdrój – grał tam od 19992 do 2001 roku. Później trafił do Gwarka Zabrze.
W 2004 roku, kiedy miał 19 lat, przeszedł na zasadzie wolnego transferu do niemieckiej drużyny Herthy Berlin. Jednak, tuż po podpisaniu kontraktu z Herthy, został wypożyczony http://legalnybukmacher.com/legalni-bukmacherzy-bonusy-promocje/ do polskiego klubu Zagłębie Lubin.
Co ciekawe, na początku swojej kariery, grając w Zagłębiu, Łukasz występował na pozycji napastnika.
W sezonie 2006/2007 Piszczek zdobył wraz z Zagłębiem Lubin mistrzostwo Polski.
W 2007 dobiegło końca wypożyczenie i Piszczek zaczął grać w Herthy Berlin- tym razem na pozycji pomocnika i bocznego obrońcy. Pod koniec sezonu 2009/2010 kontrakt Piszczka z Herthy Berlin wygasł i przeszedł on do klubu Borussia Dortmund.

Borussia Dortmund- piłkarski „skok na głęboką wodę”

 

Łukasz Piszczek został kupiony przez Borussię Dortmund w lipcu 2010 roku- i gra tam do dziś. To właśnie w Borussi rozpoczęła się prawdziwa, międzynarodowa kariera piłkarska Piszczka- to tam „rozwinął swoje sportowe skrzydła”.
Polak występuje w Borussi u boku takich sław jak Mario Gotze, Marco Reus, czy Marcel Schmelzer.
Łukasz dwukrotnie zdobył z Borussią Mistrzostwo Niemiec (w sezonach: 2010/2011 i 2011/2012), raz Puchar Niemiec (sezon 2011/2012) a w 2014 roku sięgnął wraz ze swoim klubem po Superpuchar Niemiec. Został też obwołany przez niemiecki magazyn sportowy „Kicker” najlepszym prawym obrońcą Bundesligi w sezonach 2010/2011, 2011/2012.

Kariera w reprezentacji

 

Trzeba zaznaczyć, że Łukasz Piszczek jest bardzo cennym zawodnikiem dla reprezentacji naszego kraju.
Łukasz zadebiutował w reprezentacji Polski w 2007 roku.
Brał udział w eliminacjach i rozgrywkach Euro 2008 i Euro 2012 i Euro 2016.
Rozgrywki Euro 2016, okazały się dla Polaków wyjątkowo szczęśliwe – dotarliśmy w nich aż do ćwierćfinału. Był to najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek uzyskała reprezentacja Polski w całej historii ME. A Łukasz Piszczek był wówczas jednym z liderów naszej drużyny. .

Błąd młodości

 

Jedyną rysą na wizerunku tego zdolnego, pracowitego i sympatycznego zawodnika, jest jego udział w aferze korupcyjnej w 2006 roku. Piszczek grał wówczas w Zagłębiu Lubin. Jednak, na korzyść zawodnika przemawia fakt, że sam zgłosił się do prokuratury i dobrowolnie poddał się zasądzonej karze (rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz grzywna w wysokości 100 tysięcy złotych.) Wydaje się więc, że zrozumiał swój błąd i więcej go nie powtórzy…

Życie prywatne i czas wolny

 

Łukasz Piszczek jest nie tylko spełnionym piłkarzem, ale też spełnionym człowiekiem. Od 2009 roku jest mężem Ewy Piszczek. Para ma trzyletnią córkę – Sarę.
Co poza grą w piłę lubi robić Łukasz? Otóż…grać w piłkę- na konsoli. Ale jeszcze bardziej lubi on spędzać czas ze swoimi bliskimi. Od lat jest też wiernym kibicem Górnika Zabrze.

Comments are closed.