Robert Lewandowski

Lewandowski – polski diament piłkarski

Robert Lewandowski to piłkarz światowej klasy. Wymieniając największe gwiazdy piłki nożnej, nie sposób pominąć jego nazwisko. Jest stawiany w jednym szeregu z takimi tytanami futbolu, jak Cristiano Ronaldo, czy Lionel Messi.
Choć Lewandowski ma dopiero 29 lat, zrobił już światową karierę. Zdobył wiele pucharów i prestiżowych wyróżnień- w klubie i w reprezentacji (w tym, między innymi: króla strzelców ekstraklasy, króla strzelców Pucharu Niemiec, króla strzelców Bundesligi, króla strzelców eliminacji ME 2016).
Jest on czołowym napastnikiem polskiej reprezentacji, jej kapitanem i wielką podporą.

Dzieciństwo – skazany na sport?

 

Robert Lewandowski urodził się 21.08.1988 roku, w Warszawie. Jako syn piłkarza i siatkarki, od dziecka wychowywany był w duchu sportowym.
Już jako mały chłopiec, dzięki swojemu ojcu, otrzymał możliwość trenowania piłki nożnej w klubie Partyzant Leszno. Zanim ukończył dwudziesty rok życia, grał w następujących polskich klubach : Varsovia Warszawa, Delta Warszawa, Legia II Warszawa, Znicz Pruszków.
W 2008 roku, dwudziestoletni Robert Lewandowski, trafił wreszcie do pierwszoligowego polskiego klubu- do Lecha Poznań.
Rok później sięgnął wraz z drużyną po Puchar Polski, a następnie po Superpuchar Polski. Już wtedy Robert Lewandowski został zauważony i doceniony w piłkarskim świecie.

Kariera międzynarodowa

 

W 2011 roku Robert Lewandowski został kupiony od Lecha Poznań przez niemiecki klub Borussia Dortmund, za 4,5 mln euro. Jak się później okazało, wyłożenie prawie pół miliona euro za polskiego zawodnika, było dla Borusii bardzo korzystną inwestycją. Jeszcze w tym samym sezonie Borussia zdobyła tytuł mistrza Niemiec http://legalnybukmacher.com/legalni-bukmacherzy-bonusy-promocje/ , w czym Robert miał niemały udział: zagrał w 33 meczach, strzelił 8 goli i zaliczył 3 asysty. W kolejnym sezonie Borussia z Lewandowskim „na pokładzie” zdobyła kolejne mistrzostwo kraju, oraz Puchar Niemiec a rok później (w 2013 roku) – Superpuchar Niemiec.

Dalsze sukcesy w lidze niemieckiej- Bayern Monachium

 

Czwartego stycznia 2014 roku, Lewandowski podpisał 5-letni kontrakt ze słynnym niemieckim klubem Bayernem Monachium, w którym gra do dziś.
I choć „Lewy” występuje tam u boku takich sław jak Arjen Robben, Thomas Muller, czy Franck Ribery – to zdecydowanie on jest obecnie największą gwiazdą Bayernu.
Robert dwukrotnie zdobył wraz z Bayernem Mistrzostwo Niemiec (sezony 2010/2011 i 2011/2012), Puchar Niemiec (2011/2012), oraz Superpuchar Niemiec (2013 rok).

Kariera w reprezentacji Polski

 

Należy pamiętać, że Robert Lewandowski, jest nie tylko gwiazdą światowego futbolu, ale także największą obecnie gwiazdą polskiej reprezentacji.
Po raz pierwszy zagrał w naszej kadrze 10 września 2010 roku. Był to mecz wyjazdowy eliminacji do Mistrzostw Świata przeciwko San Marino – w tym właśnie debiutanckim meczu Lewy strzelił swojego pierwszego gola dla reprezentacji. Od tamtej pory wynik jego bramek strzelonych dla naszego kraju znacznie się powiększył- dziś ma ich na swoim koncie aż 43. Lewandowski piastuje obecnie tytuł „Najskuteczniejszego zawodnika w historii reprezentacji Polski w meczach o stawkę”.
Lewandowski wspierał polską reprezentację podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku (nasza reprezentacja odpadła wówczas z rozgrywek po fazie grupowej).
Podczas eliminacji do ME 2016 Robert strzelił aż 13 bramek, zdobył tytuł króla strzelców eliminacji i wymiernie przyczynił się do awansu Polaków do ME 2016.
Jednak największym sukcesem, zarówno samego Lewandowskiego, jak i całej polskiej reprezentacji, okazały się Mistrzostwa Europy 2016, kiedy to po raz pierwszy w historii awansowaliśmy do fazy pucharowej rozgrywek, następnie wyeliminowaliśmy w 1/8 finału Szwajcarię i pożegnaliśmy się z turniejem dopiero w ćwierćfinale, przegrywając w rzutach karnych z Portugalią.
Lewandowski miał w tym sukcesie ogromny udział- wystąpił we wszystkich pięciu meczach turniejowych jako kapitan zespołu i to on strzelił bramkę we wspomnianym wcześniej meczu z Portugalią.

Robert Lewandowski – życie poza boiskiem

Nawet Robert Lewandowski nie żyje samym tylko futbolem.
Wydaje się, że jego życie prywatne jest równie udane, co jego kariera sportowa. W 2013 wziął ślub z Anną Stachurską (dziś: Anna Lewandowska), byłą mistrzynią karate i specjalistką od spraw żywienia. Obecnie, para spodziewa się narodzin pierwszego dziecka.
Poza pracą i życiem prywatnym, Robert znajduje także czas na działalność dobroczynną: jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF i często angażuje się w inne akcje charytatywne, takie jak na przykład Szlachetna Paczka. Jakby tego wszystkiego jeszcze było mało: Lewandowski studiuje eksternistycznie wychowanie fizyczne (obecnie robi licencjat)!
Zaś hobby Roberta, to podobno szybkie i luksusowe samochody.

Robert Lewandowski to bez wątpienia najlepszy polski piłkarz. Występuje na pozycji napastnika i obecnie reprezentuje barwy Bayernu Monachium. Początek jego kariery nie wyglądał jednak zbyt ciekawie.

Robert Lewandowski urodził się w roku 1988 w Warszawie. Pierwsze szlify treningowe odbywał w klubie Partyzant Leszno, w którym pracował jego ojciec. Swoją karierę zawodową rozpoczął w klubie Varsovia Warszawa w roku 1997. Warto wspomnieć,że były to czasy,gdy w Polsce zakłady sportowe dopiero raczkowały , a legalni bukmacherzy dopiero stawiały swoje pierwsze kroki a jedyną możliwością typowania meczów była kolektura Totka. Kolejno należał do klubu Delta Warszawa, Legia II Warszawa, Znicz Pruszków oraz Lech Poznań. Przynależność do ostatniego z wymienionych pozwoliła mu na debiut w ekstraklasie, który miał miejsce w 2008 roku. Spotkanie zaowocowało zdobyciem przez piłkarza gola.

Późniejsze zwycięstwa klubu w postaci Pucharu Polski, Super Pucharu Polski oraz mistrzostwa Polski zostały dodatkowo wsparte poprzez tytuł króla strzelców, który zdobył w roku 2010.

Comments are closed.