Wojciech Szczęsny

W historii polskiej piłki nożnej tylko jeden zawodnik zdobył Mistrzostwo Polski z aż czterema różnymi klubami.

Mowa tu o Macieju Wawrzyńcu Szczęsnym, który to był bramkarzem Legii Warszawa w jej zwycięskich latach 1994 i ’95, Widzewa Łódź dwa lata później. Warto wspomnieć,że były to czasy,gdy w Polsce nie działał żaden legalny bukmacher a jedyną możliwością typowania meczów była kolektura Totka. Kolejnym klubem była Polonia Warszawa w dwutysięcznym roku, gdy ta zdobyła Mistrzostwo Polski i Superpuchar Polski, zaś już rok później bramkarzem Wisły Kraków. Nie trzeba dodawać, iż Wisła została w 2001 roku mistrzem Polski.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Gdy Maciej osiągał te sukcesy, jego urodzony w 1900 roku syn, Wojciech Szczesny, dopiero uczył się biegać, mówić, pisać. Już wkrótce okazało się jednak, iż pójdzie on w ślady ojca – został wychowankiem Agrykoli Warszawa. Tak samo jak rodzic, grał jako bramkarz. W styczniu 2005, gdy Szczęsny Senior nie grał już w piłkę, Szczęsny Junior pojechał na obóz przygotowawczy na Cyprze http://legalnybukmacher.com/legalni-bukmacherzy-bonusy-promocje/ wraz z pierwszym składem Legii Warszawy. Został później wprawdzie wypożyczony do swojego macierzystego klubu, jednak wciąż często trenował z Legią, gdzie grały ówczesne gwiazdy polskiej piłki, oraz indywidualnie z Krzysztofem Dowhaniem, szkoleniowcem bramkarzy stołecznego klubu.

Kariera zagranicą

Przeszedł do Arsenalu F. C. na początku sezonu 2006/2007. Początkowo grał w drużynie rezerw, kontrakt zawodowy podpisał w 2008. W maju tego roku został powołany w trybie awaryjnym na zgrupowanie przygotowawcze polskiej kadry do Euro 2008. W Mistrzostwach Europy wystąpił jednak tylko w jednym, nieoficjalnym meczu z drugoligowym klubem szwajcarskim FC Schaffhausen, wchodząc na boisko w siedemdziesiątej minucie za Łukasza Fabiańskiego. Podczas meczu III rundy Pucharu Ligi przeciwko West Bromwich Albion, 22 września 2009, na własnym boisku, zadebiutował w pierwszym składzie Arsenalu. Pomimo znacznych trudności, zachował czyste konto, a jego interwencje zostały zapamiętane jako mistrzowskie.

W październiku 2009 roku, Franciszek Smuda powołał go do reprezentacji Polski na mecze towarzyskie z Rumunią i Kanadą. Zagrał w drugim z nich, zastępując po pierwszej połowie Tomasza Kuszczaka.

Sezon w Brentford

W listopadzie tego samego roku został wypożyczony do Brentford – klubu angielskiej trzeciej ligi z Londynu – początkowo na miesiąc. Wojciech rozegrał w nim sześć meczów, po których zarząd klubu zdecydował o przedłużeniu jego wypożyczenia o kolejny miesiąc. Ostatecznie pozostał z Brentford do końca sezonu i rozegrał z nim 28 meczów. Następnie powrócił do Arsenalu. W grudniu 2010 zagrał w meczu z Manchesterem United, stając się najmłodszym bramkarzem debiutującym w Premier League w sezonie 2010/11. W lidze rozegrał jeszcze dwa mecze, a kolejne siedem w FA Cup i Carling Cup.

Powrót do Arsenalu

Już w styczniu 2011 Arsène Wenger nazwał go „nowym numerem jeden w Arsenalu„. Szczęsny dał dowód, iż Wenger się nie pomylił bardzo szybko. Jego debiut w Champions League 16 lutego 2011 przeciwko Barcelonie był bardzo udany. Arsenal wygrał 2-1, pomimo iż Barça grała na własnym boisku. Wojciech został okrzyknięty bohaterem meczu, okazał jednak skromność, mówiąc: „Nie czuję się bohaterem. Bohaterów było jedenastu”.

W międzyczasie powrócił do reprezentacji Polski na mecz towarzyski z Norwegią 9 lutego 2011. Zaczął grywać w niej regularnie i stał się jej podstawowym bramkarzem. Niestety w czasie Euro 2012, już w meczu inauguracyjnym przeciwko Grecji dostał czerwoną kartkę za nieprzepisowe zatrzymanie Dimitrisa Salpingidisa w sytuacji „sam na sam”.

Kolejne sukcesy

W sezonie 2013/2014, jako bramkarz Arsenalu, otrzymał Złotą Rękawicę za zachowanie czystego konta w szesnastu spośród trzydziestu siedmiu ligowych spotkań. W 2014 roku zdobył z Arsenalem Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty, a rok później – ponownie Puchar Anglii.

Zasłynął ponownie w meczu reprezentacji Polski 11 października 2014 przeciwko Niemcom, ówczesnym mistrzom świata. Obronił wówczas 20 strzałów, a Polska wygrała wówczas 2:0.

W lipcu 2015 został wypożyczony do włoskiego klubu AS Roma, początkowo na rok. W sezonie 2015/16 zagrał z Romą łącznie 42 mecze. W sierpniu 2016 została podjęta decyzja o przedłużeniu jego wypożyczenia o kolejny sezon.

Comments are closed.